• Narodowe Czytanie - 2021/2022

• 21 września 2021r. uczennice klas 5 a pod opieką nauczycielki j. polskiego Aliny Graj zainicjowały na terenie naszej szkoły kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W całej Polsce już 4 września 2021 roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania.

Tegoroczna lektura to dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Ponieważ w naszej szkole uczą się wyłącznie młodsi uczniowie, zaproponowałam uczniom w ramach akcji Narodowe Czytanie lekturę dostosowaną do ich wieku. Wybrałam lekturę klasy piątej pt. „ Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Słuchowisko zostało wyemitowane przez szkolny radiowęzeł. Z historią akcji Narodowe Czytanie zapoznała słuchaczy uczennica  Antonina Kiwacz. Fragmenty powieści zaprezentowały uczennice Ewa Cielecka, Veronika  Palivoda,  Katarzyna Strużyńska, Laura Turowska .

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, w 2016 roku  Quo vadis Henryka Sienkiewicza . W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.  W 2018 roku Para Prezydencka zaprosiła do wysłuchania lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok  Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku podczas kolejnej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. W roku 2020 czytano fragmenty  utworu Juliusz Słowackiego pt. „Balladyna”

Alina Graj