• Narodowe Czytanie - 2022/2023

• Nasza szkoła od wielu lat aktywnie uczestniczy w Akcji Narodowe Czytanie. Młodzież corocznie przygotowuje pod opieką polonistki Aliny Graj audycje słowno- muzyczne, w trakcie których czyta lektury wybrane w danym roku przez Prezydenta RP. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W tym roku z inicjatywy p. Dyrektor Barbary Turczynowskiej postanowiliśmy dokonać rejestracji do udziału w akcji Narodowe Czytanie 2022 w Kancelarii Prezydenta RP. Dzięki tej inicjatywie w tamtym tygodniu szkoła otrzymała wyjątkową pamiątkę 11. edycji Narodowego Czytania. Tą pamiątką są podziękowania od Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy i Pani Agaty Kornhauser-Dudy za udział w tej edycji akcji.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza . W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku Para Prezydencka zaprosiła do wysłuchania lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok „Antologii Niepodległości” . W 2019 roku podczas kolejnej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zachęcała do czytania „Nowel polskich”. W 2020 roku słuchaliśmy fragmentów utworu Juliusz Słowackiego pt. „ Balladyna”. W tamtym roku, czyli w 2021 roku, podczas jubileuszowej odsłony czytano „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W naszej szkole ze względu na wiek uczniów zaproponowaliśmy fragmenty lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem”Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

W tym roku podczas Narodowego Czytania 2022 zaprosiliśmy młodzież do wspólnej lektury „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Uczniowie naszej szkoły z podziałem na role odczytali balladę „ Świtezianka”. W audycji wzięli udział uczniowie klasy 5 a – Zofia Przybylska, Laura Cichoń i Tymon Wawrzyniak. Z klasy 6 a wystąpiły uczennice Ewa Cielecka oraz Laura Turowska.

Alina Graj